Windows SSH built-in client

windows 10 ssh klient, Windows SSH built-in client

Zwykle nie zajmuje się systemem Windows, ale ostatnia akualizacja Windows 10 numer 1803 wprowadziła bardzo ciekawą funkcjonalność o której się oficjalnie nie pisze. Innymi słowy programiści Microsoft  wbudowali do systemu klienta OpenSSH. Dzięki temu już bez instalowania dodatkowego oprogramowania w systemie Windows 10 aktualizacja 1803, będzie można uruchamiać komunikację SSH z serwerami UNIX i Linux.

Dlatego wystarczy otworzyć linie komend cmd w windows i wpisać ssh. Dostajemy od razu opcje użycia komendy.

Certyfikaty zapisywane są w profilu użytkownika.

windows 10 ssh klient

Funkcjonalność ta została odkryta przez eksperta od bezpieczeństwa Oddvar Moe z firmy Advania Norway. Ponad to serwer OpenSSH pozostaje cały czas opcjonalnym komponentem, który należy doinstalować. Jeśli potrzebujemy zdalnego dostępu do naszego Linuxa z windows 10.

W dodatku jest jeszcze jedna funkcjonalność, która ułatwia korzystanie z linuksowych narzędzi. W notatniku wprowadzono także linuksowy styl kończenia linii. Tak, że dokument lub skrypt pisany w notatniku może być juz bezpośrednio używany na serwerach linux.

Podsumowując, system windows 10 staje się coraz bardziej przyjazny w obsłudze innych systemów, szczególnie dla administratorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge